Przygotowanie podłoża pod garaż

Jako producent Damari wykona dla Państwa spełniający wszystkie oczekiwania garaż blaszany. Możliwym jest oczywiście konsultacja pomysłu i projektu z naszymi specjalistami – po uzgodnieniu wszystkich szczegółów podejmiemy się realizacji zamówienia, a w tym stworzenia najwyższej jakości komponentów wchodzących w skład budowy garażu blaszanego, ich transportu w wyznaczone miejsce. a także montażu. Jednak zanim przystąpimy do instalacji koniecznym jest właściwe przygotowanie podłoża pod garaż blaszany. Mocowanie garażu blaszanego do podłoża to jedna z ważniejszych czynności, która będzie Państwa zadaniem. Stabilne podłoże zapewnia trwałość i przyczepność konstrukcji dlatego też – musi zostać solidnie wykonane.

Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany?

Sposobów na przygotowanie podłoża pod garaż blaszany jest naprawdę dużo: od fundamentu, poprzez wylewkę, aż po zastosowanie bloczków betonowych, czy też płyt z tego materiału. Jednym z popularnych rozwiązań jest montowanie blaszaka na podłożu z kostki brukowej – uwzględniając jednak to, że jest ona bardzo kruchym i niezbyt trwałym materiałem nie rekomendujemy tego rozwiązania. Podpierając się naszymi doświadczeniami przedstawiamy najefektywniejsze sposoby przygotowania terenu pod mocowanie garażu blaszanego do podłoża.

Betonowe bloczki pod garaż blaszany

Betonowe bloczki pod garaż blaszany to jeden z prostszych sposobów na przygotowanie podłoża pod garaż. Ich zakupu dokonać można w sklepach lub hurtowniach budowlanych – dostępność tego towaru jest naprawdę wysoka. Bloczki pod garaż blaszany należy ustawić w jego obwodzie w taki sposób, żeby przód środek i tył konstrukcji (przy dłuższych bokach) się na nich opierał. Optymalna liczba bloczków pod garaż blaszany wynosi 6 jednak w przypadku dużych konstrukcji wskazanym jest zastosowanie nawet 8 w celu zapewnienia konstrukcji większej wytrzymałości. Decydując się na mocowanie garażu blaszanego do podłoża w ten sposób koniecznym będzie wykopanie dołków, w których umieszczone zostaną bloczki. Bardzo ważnym w przypadku tej metody jest właściwe wypoziomowanie bloczków. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wykorzystanie płyt betonowych (o wymiarach 30×30 cm bądź 50×50 cm) takich jak np. płyty chodnikowe lub trylinka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że są one mniej trwałe od bloczków pod garaż blaszany. Podobnie jak bloczki płyty betonowe powinny zostać umieszczone z przodu garażu, na środku i na końcu. Decydując się na takie mocowanie garażu blaszanego koniecznym jest umieszczenie płyt betonowych na odpowiednio utwardzonej powierzchni.

Wylewka betonowa pod garaż

Drugim rozwiązaniem jest przygotowanie wylewki betonowej o wymiarach odpowiednich do wymiarów zamawianego garażu (najlepiej powiększonej o ok. 20 cm w stosunku do jego finalnych wymiarów). Przyjmuje się również, że głębokość warstwy betonu nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Wylewka gwarantuje największą stabilność zamontowanego garażu i właśnie przez wzgląd na to, wylewka betonowa pod garaż to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy jego przeznaczeniem ma być ochrona samochodu.

Wylewka betonowa pod garaż blaszany – materiały

Optymalnymi materiałami, które w zupełności wystarczą do wylewki, są beton B20 lub B25 – można je kupić w gotowej formie (zamówić od betoniarni) albo workach (w sklepach budowlanych). Przygotowując się do wylewki betonowej pod garaż koniecznym jest wyliczenie jak wielu m3 będzie potrzebne. W jaki sposób to wyliczyć? Należy pomnożyć długość boków garażu (z wliczonymi 20 cm) przez głębokość warstwy wylewki (min. 10 cm).

Przygotowanie wylewki betonowej pod garaż

Pierwszym krokiem jest usunięcie humusu czyli warstwy ziemi urodzajnej (ok 20 cm) i przygotować drewniany szalunek, który będzie określał przestrzeń przeznaczoną na umieszczenie garażu a przy tym stanowił zbrojenie. Warto mieć na uwadze, że w przypadku wylewki betonowej pod garaż blaszany zbrojenie betonu nie spełni swojej funkcji – sprawi, że wypustki metalowych śrub lub drutów uniemożliwią montaż garażu. W celu zapobiegnięcia uszkodzeniom struktury betonu dół powstały po wykopaniu humusu należy wysypać dół gruboziarnistym kruszywem – to ono sprawi, że podciekająca pod garaż woda swobodnie rozpręży się podczas zamarzania w trakcie zimy. Ostatnim krokiem przygotowującym teren do mocowania blaszaka jest wylanie betonu i jego wyrównanie.

Fundament pod garaż blaszany

Trzecią metodą jest przygotowanie fundamentu betonowego, który powinien być dostosowany do rozmiarów garażu. Przygotowanie fundamentu pod garaż blaszany wymaga dokładnej analizy poziomu wód gruntowych, ponieważ ich zamarzanie w trakcie zimy i rozmrażanie może mieć bezpośrednie przełożenie na pękanie betonu, a w efekcie czego znacznie zmniejszy się jego trwałość. Decydując się na fundament pod garaż blaszany rozpocząć należy od wykopania dołku o głębokości mniej więcej 30 cm, a następnie monitorować czy po kilku godzinach pojawiła się w nim woda – jeśli nie to należy sukcesywnie go pogłębiać i sprawdzać co kilka godzin Niemożliwym jest jednoznaczne określenie głębokości, na której powinien znaleźć się fundament pod garaż blaszany co wynika z różnych warunków gruntowych i wodnych w poszczególnych częściach kraju – przyjmuje się jednak, że dno fundamentu musi przypadać pod poziomem przemarzania gruntów dlatego absolutnym minimum jest metr. Głębokość przemarzania gruntu jest największa w północnej oraz południowej Polsce, dlatego w województwach podkarpackim, małopolskim oraz świętokrzyskim fundamentu muszą być wylane naprawdę głęboko. Mocowanie garażu blaszanego do podłoża przy wykorzystaniu fundamentu powinno być troszkę łatwiejsze i mniej pracochłonne w województwie śląskim, dolnośląskim i lubelskim. Podobnie jak w przypadku wyżej przedstawionych rozwiązań (tj. bloczków pod garaż oraz wylewki) bardzo istotnym jest właściwe wypoziomowanie fundamentu. Fundament pod garaż blaszak jest najtrudniejszą spośród wymienionych metod dlatego decydując się na nią warto zwrócić się z prośbą o pomoc do zaufanej, doświadczonej firmy budowlanej lub osoby z jakimkolwiek doświadczeniem w sektorze budowlanym.

Sprawdź również jak wygląda dostawa i montaż garażu blaszanego.

Bez względu na wybór metody, teren garażu powinien być wyrównany oraz wypoziomowany!
UWAGA! Przygotowanie podłoża pod garaż leży po stronie klienta!